A hwarangoktól a K-pop hullámig

2025.05.07.
A hwarangoktól a K-pop hullámig
Az ELTE Koreai Tanszék április végén hetedik alkalommal rendezte meg a Korea-napot, ahol az elsőéves mesterképzéses hallgatók bemutathatták kutatásaikat, egyben tapasztalatokat szerezhettek előadóként és tudományos rendezvények szervezőjeként is.

A program gazdagsága mutatja, milyen sokszínűen lehet megközelíteni a koreai kultúrát, legyen szó történelemről, társadalmi kérdésekről, művészetekről vagy akár a modern kor digitális kihívásairól – fogalmazott köszöntőjében Mecsi Beatrix habilitált egyetemi docens, a tanszék vezetője.  

A rendezvényt Tóth Mónika bemutatója indította, amely ízelítőt adott a koreai népi táncművészetből (borítóképünkön), ezután a hallgatók rövid előadásokkal váltották egymást a pulpitusnál. Szigeti Szonja a kora középkori koreai történelmet és legendákat bemutató Samguk SagiSamguk Yusa és a Hwarang Segi kötetek hitelességét vizsgálta a hwarang (a koreai kultúrában a lovag megfelelője) szervezetek megjelenítésén keresztül. Kádár Laura a Csoszon korban élő nők szerepét és jogait ismertette új, érdekes szempontok alapján.

A Történelem és Társadalom Szekció utolsó előadója, Kis Laura a zainichi koreaiak sorsát mutatta be a hidegháború alatt, alapozva ezt Isikava Maszadzsi Folyó a sötétben. A férfi, aki megszökött Észak-Koreából című regényére.

A Hagyományos Kultúra Szekcióban Dobó Ajsa adott elő a kardinális kapcsolatokhoz fűződő erkölcsi elvárásokról a koreai népmesék tükrében, majd Takács Flóra Dalma számolt be részletesen a hagyományos koreai játékokról, illetve a versengés és összetartozás hagyományáról. A szekciót Dobribán Panna alapos elemzése zárta Chilbosando A Hét Ékköves hegy című festményéről. A jelenlévők meghallgathatták még Püspöki Noémit is, aki a modern Korea témakörében a szórakoztatóiparban működő virtuális emberekről tartott kiemelkedő előadást.

Délután az ELTE Sejong Intézet hozta el a koreai kulturát és gasztronómiát a bölcsészkar falai közé: a résztvevő felpróbálhatták a hagyományos öltözetet, a hanbokot, kipróbálhatták a legnépszerűbb koreai táblajátékokat, emellett ételkóstoló, pálcikaverseny, papírhajtogatás és kalligráfiai műhely is várta a látogatókat. A modern Koreát kozmetikai bemutató és K-pop táncokkal foglalkozó workshop jelenítette meg. 

A Korea Napot Birtalan Ágnes egyetemi tanár, az ELTE Távol-keleti Intézet oktatójának előadása zárta, aki a mudangok, vagyis a koreai sámánok történetéről és jelenkori popkulturális megjelenítésükről beszélt, rtikaságnak számító filmrészletekkel illusztrálva a sámánrituálékat. Az előadás taglalta a jelenleg is kialakulóban lévő cyber sámánizmus történetét és problémáit is.

Forrás: ELTE